KBU-Group

Технологія будівництва каркасного будинку

  • Каркасні будинки у три рази тепліші за цегляні
  • Швидкі терміни будівництва (3-4 місяці «під ключ»)
  • Оптимальне поєднання ціни та якості, від 450 $/м²

Будинок, |

технологія будівництва каркасного будинку

Історія технології каркасних будинків

Адаптована канадська технологія під Українські реалії.
Ця технологія почала розвиватися в Канаді після Другої світової війни, коли в країну сунув великий потік емігрантів і виникла необхідність у швидкому та максимально економному вирішенні проблеми житла. Тоді саме каркасні будинки стали вірішенням даної ситуації. Пізніше ця технологія отримала назву «канадська». Застосування каркасно-панельної технології зумовило пошук і розробку нових будівельних матеріалів, які максимально відповідали б її вимогам – це орієнтовано-стружкові плити (ОСП), волого- і пароізоляційні плівки, утеплювачі на основі базальтового й іншого мінерального волокна, сучасні опоряджувальні й покрівельні матеріали.
Через невелику вагу будинку, фундамент будують зазвичай у вигляді полегшеної малозаглибленої монолітної плити. Вага середнього каркасного будинку площею 150 кв.м. становить понад 40 тонн разом з внутрішнім, зовнішнім опорядженням і корисним навантаженням.
Дана технологія дозволяє проектувати і виготовляти каркаси будинків, призначених для постійного проживання в будь-яких кліматичних поясах України.

Основні переваги каркасного будинку

Будівництво за канадською технологією є відносно новим напрямком у сфері житлового будівництва нашої країни. Ця технологія справедливо вважається передовою та максимально строковою, і на думку експертів і спеціалістів будівельного ринку, канадські будинки можуть стати серйозними конкурентами традиційним будинкам. Їхній секрет полягає не тільки в принципово новому підході до приватного будівництва, але й у багатьох перевагах, адже каркасні будинки – це, передусім, доступне і комфортне житло.
  • Можливість будівництва в будь-яку пору року
  • можливість будівництва складних конструктивних рішень з мінімальними витратами
  • високі темпи будівництва
  • каркасний будинок дає можливість прибрати всі комунікації всередину стін
  • високі теплоізоляційні властивості конструкції при відносно невеликій товщині стін
  • відносна легкість оздоблювальних робіт
  • легкість конструкції, що зменшує навантаження на фундамент і дозволяє значно здешевити його
  • каркасні будинки швидко прогріваються
  • найбільш стійкий і нечутливий до сезонних переміщень фундаменту, що відбувається внаслідок вспучування грунту.
  • каркасна технологія не вимагає використання якого-небудь важкого монтажного обладнання, мінімізує трудовитрати
  • каркасний будинок має високу сейсмостійкість
  • в каркасному будинку поверхня стін, підлог, стель виходить ідеальною
  • технологія будівництва каркасного будинку дозволяє будувати будинки на 30% дешевше за іншу технологію будівництва
  • можливість будувати в один етап, так як технологія будівництва каркасного будинку забезпечує відсутність усадки

Послідовне будівництво каркасного будинку

етапи будівництва каркасного будинку
Для початку варто вибрати оптимальне місце. Для будівництва потрібно вибрати оптимальний грунт і рівень розташування грунтових вод, врахувати всі кліматичні особливості місця і розташування комунікаційних систем. Після цього можна проводити розмітку і закладку відповідного типу фундамента.

Основа каркасного будинку це дерев'яний каркас з пиломатеріалів або металевий каркас. Для збільшення прольотів приміщень може також використовуватися клеєна деревина, але її вартість істотно вище, ніж у деревини цілісній. Довговічність дерев'яної конструкції повинна бути забезпечена за рахунок обробки (просочення, антисептування) дерев'яних деталей, а також конструктивними заходами, які покликані вберегти її від впливу навколишнього середовища.

Дерев'яний каркас зазвичай обшивається деревоволокнистими вологостійкими плитами. У деяких випадках для цього застосовуються деревостружкові або цементно-стружкові плити.
Найважливіша перевага якісних каркасних будинків – відмінні енергозберігаючі характеристики. Забезпечується ця перевага, перш за все, за рахунок системи утеплення. Як правило для теплоізоляції використовуються мінеральна вата із кварцового або базальтового волокна, також екологічно чистої і натуральної ековати, 150-міліметровий шар теплоізоляції (при нормі 125 мм) повністю забезпечує цілорічне комфортне проживання. Зовні шар утеплювача закривається оздоблювальним матеріалом.
При монтажі дерев'яного каркасу в фундамент укладаються два вінця з обробленого бруса на які монтується дерев'яний каркас. При будівництві металевого каркаса така операція не проводиться.

Далі впроваджуеться зведення каркасу і його зовнішня обшивка. Під час монтажу обшивки встановлюються вікна та двері. Завдяки тому, що будинок не деформується і не всідається монтаж вікон можна здійснювати безпосередньо під час будівництва. За цим етапом здійснюється утеплення, якщо під час будівництва не використовувалися готові щити, які в момент внутрішньої обшивки просто закриваються гіпсокартоном.

Ну і коли весь каркас зібраний і обшитий, збираються внутрішні перегородки, облаштовуються підлога та стеля, проводяться комунікації. В останню чергу монтується дах і проводиться внутрішня і зовнішня обробка.
Виготовлення фундаменту для каркасного будинку
Як відомо, фундамент є основою будови і впливає на термін його служби. Технологія будівництва каркасних будинків передбачає використання трьох видів фундаменту стрічкового, стовпчастого і плиткового. Вибираючи фундамент необхідно приділити увагу двом основним факторам:
• Вазі конструкції;
• Структурі грунту.

Для посадкового або мулистого грунту ідеальним варіантом стане плитковий фундамент. Він допомагає рівномірно розподілити навантаження на грунт, на відміну від столбчатого і стрічкового фундаменту. Для облаштування такої основи необхідно зняти верхній шар грунту, тим самим знизивши ймовірність його стиснення, а потім викопати котлован, створити піщану подушку та встановити плиту.

Для іншого грунту підходять як стрічковий, так і стовпчастий фундамент, що здатний витримати навантаження каркасного будинку і забезпечити його довговічність. Дуже важливо після аналізу фундаменту правильно прорахувати вагу конструкції та виходячи з цього, вибрати необхідний тип фундаменту.
З чого будується каркасний будинок та наповнення його стін?
Стіни мають структуру кількох шарів. Каркас складається із стояків каліброваної дошки хвойних порід товщиною 40-50 мм і шириною 150 мм, установлених з кроком 590 мм і горизонтальних обв’язок. Каркас обшивається плитою ОСП. На обшивку кріпиться гідроізоляційна плівка (мембрана), яка захищає конструкцію від вітру й вологи з зовнішньої сторони й водночас пропускає пари вологи з середини. Фасад обробляється штукатуркою «короїд», дерев’яними фальш-брусом або блок-хаусом, або іншими сучасними опоряджувальними матеріалами.

У каркас із внутрішньої сторони кладуть плити базальтового утеплювача і герметично закривають пароізоляційними плівками, які виключають потрапляння парів вологи в стіни з приміщення, оскільки збільшення вологості утеплювача всього на 1% понижує його теплоізоляційні властивості на 30%. На плівку набивають лати й суху штукатурку (гіпсокартон). Усі комунікації проходять всередині стін. При цьому в будинку легко дихати завдяки системі повітряного опалення з теплообмінником (у Канаді ви не зустрінете водяного опалення). Будинок повністю прогрівається електрикою за 20-30 хвилин. Можна регулювати температуру і програмувати режими опалення. Ця система опалення є найбільш ефективною та економною.
Балки перекриття та вентиляція покрівлі
Конструктив каркасної технології включає ґратчасті балки перекриття: тип – ферма з паралельними поясами. Ці балки мають високу несучу властивість і дозволяють перекривати великі прольоти без проміжних опор, не обмежуючи планувальні рішення. Також до конструктиву входить система кроквяних ферм, конструкція яких дозволяє перекривати прольоти близько 30-ти метрів без проміжних опор. Такі кроквяні ферми застосовуються під час проектування і будівництва промислових будівель (ангарів, складів, магазинів, готельних комплексів тощо).

Вентиляція покрівлі забезпечується двома отворами: між покрівельним покриттям і вологоізоляційним шаром – для видалення атмосферної вологи, і між вологоізоляційним шаром та утеплювачем – для видалення вологи, що потрапляє із середини приміщення.
Застосування «дихаючих »пароізоляційних мембран дозволяє відмовитися від нижнього вентиляційного отвору в конструкції даху, «з’їдає» близько 50% простору між кроквами, й використовує його для утеплення даху. Такі мембрани запобігають протіканню даху через конденсат.

Застосування в будівництві новітніх технологій і відповідних їм сучасних стінових, покрівельних, тепло-, паро- і вологоізоляційних матеріалів забезпечує не тільки комфортні умови проживання, але й довговічність будівель, мінімум затрат на експлуатацію будинку, а також суттєву економію тепла (теплоефективність), багаторазово компенсує витрати на матеріали під час будівництва.
Типи покрівлі каркасного будинку
У каркасному будівництві застосовуються ті ж типи покрівлі, що і в цегляних та дерев'яних будинках. Залежно від проекту, покрівля та особливостей горищного приміщення, покрівля може бути мансардною, двохсхилою або багатощипцевою. Особливою популярністю для житлових будинків користуються двосхилі і мансардні дахи. Ці конструкції не представляють труднощів в монтажі і покриваються будь-яким матеріалом. Покрівля повинна відповідати клімату і добре протистояти вітру та опадам.

При виборі покрівельного матеріалу для каркасних будинків необхідно враховувати архітектурні особливості проекту, нахил конструкції, термін експлуатації матеріалу і фінансування проекту. Для облаштування покрівлі гарно підходить таке покриття:
• Металочерепиця застосовується для обробки покрівлі з нахилом 25-45°. Термін служби при належному догляді становить 35 років;
• Бітумна черепиця або ондулін застосовується для покрівлі з нахилом 35-40° і служить не менше 50 років;
• Полімерна мембрана використовується для дахів з 3-10° нахилом. Термін експлуатації матеріалу становить до 30 років.

Підбір покрівлі повинен здійснюватися з урахуванням облаштування мансардного приміщення. Якщо воно планується житловим, то буде потрібно додаткове утеплення і ретельна розробка покрівельного каркасу.
Викриття основних сумнівів щодо каркасної технології:
  • Вогненебезпечність
    Дерев’яні балки, які складають несучу конструкцію каркасного будинку, обробляються спеціальними захисними засобами, які забезпечують пожежобезпечність житла. Також всередину стін укладається негорючий базальтовий утеплювач (виготовлений із кам’яної породи).
  • Загроза шкідників
    Також усі складові стін каркасного будинку обробляються засобами біозахисту від жуків і гризунів. Цим забезпечується захист будинку від природних шкідників.
  • Низька шумоізоляція стін і перекриттів
    Це міф. При дотриманні нормативів каркасного будівництва, в зовнішні стіни та міжповерхові перекриття закладається 15 см базальтового утеплювача, який має бездоганні шумопоглинаючі якості.
    Також за бажанням замовника у перекриття можна укласти кварцовий пісок для забезпечення 100% шумоізоляції між поверхами будинку.
  • Неможливість почати будівництво взимку
    Каркасна технологія – це єдина технологія, що дозволяє здійснити весь цикл робіт в зимовий час. «Фундамент неможна заливати взимку» - це міф минулого століття! Ми використовуємо в будівництві фундаментів бетон із додаванням ПМД – протиморозних домішок до -15С. Також ми пропонуємо улаштування пальово-гвинтового фундаменту, для якого немає температурних обмежень.
  • Переваги зимового будівництва:
    • Пиломатеріали взимку чудово протистоять нищівній дії вологи;
    • Матеріали на опоряджувальні роботи взимку значно дешевші ніж в сезон.
  • Довговічність каркасних будинків
    За дотримання стандартів технології будівництва, каркасний будинок здатний «простояти» від 50 до 100 років, після чого необхідно буде лише замінити базальтовий утеплювач і освіжити внутрішнє/зовнішнє опорядження. На сьогодні в США і Канаді нараховуються мільйони каркасних будинків, які були зведені ще на початку ХХ століття та досі слугують своїм господарям; деякі з них потребують часткової реконструкції, але несуча здатність стін не зазнала впливу часу.

Вас зацікавила наша технологія каркасних будинків?

Ми можемо надіслати Вам пропозицію для будівництва вашого будинку, а також ви можете познайомитись ближче з нашою технологією відвідавши один із будинків.